Gelinlik Modeli Seçimi - Moda Trend background img

Gelinlik Modeli Seçimi

Birbirinden güzel Gelinlik Modelleri arasından seçim yapmak gerçekten zordur. Hayalinizdeki gelinlik modeline ulaşmanız için gelinlik firmalarının en yeni gelinlik modellerini bu sayfalarda bulabilirsiniz.

gelinlik-modelleri-2

Gelinlik bütün detayları ile size özel olmalıdır. Öncelikle en yeni gelinlik modası takip edilmeli ve bazı kriterlere göre stilinizi yansıtan gelinlikler belirlenmelidir. Gelinlik modelleri gözden geçirilirken, vücut tipine uygun bir model seçimi güzelliğin ön plana çıkarılması için önemlidir.

transparan-Uzun-Kollu-Gelinlik-Modelleri.jpg

Gelinlikler arasından seçim yaparken, düğün mekanı da göz önünde bulundurulmalıdır. Düğün mekanı ile uyumlu gelinlik, hem rahat hareket etmeyi, hem de düğün konseptinin ahenk içinde olmasını sağlar. Otel gibi kalabalık ve kapalı mekanlarda yapılan düğünlerde tercih prenses gelinlik olmalıdır. Prenses gelinlik modelleri kalabalığa rağmen dikkatin gelinin üzerinde toplanmasını sağlar. Kır düğünü mekanlarında uzun kuyruklu gelinliklerden uzak durulmalı, A kesim gelinlik modelleri tercih edilmelidir.

2015-saten-dantelli-mini-gelinlik-modeli.jpg

Gelinlik çiçekli taç ve aksesuarlar ile kombinlenerek, kır düğününe uygun, abartıdan uzak ve doğallığı ön plana çıkaran bir tarz yaratılabilir. Teknede düğün planlayan gelinlerin sade, düz kesim gelinlik modellerinden seçim yapmaları rahatlık açısından önemlidir. Gelinlik modelinde uçuş uçuş tüller kumsal düğünlerinde kullanılabilir. Tarihi mekanda düğün organizasyonlarında dantelli gelinlik modelleri ile mekanın tarihi dokusu yansıtılabilir. Düğün modası ve sezonun trendlerini takip etmeniz de gelinlik alışverişi sırasında size yardımcı olacaktır.

gelinlik-modelleri-1

Gelinlik modelini belirledikten sonra hazır gelinlik, özel dikim veya gelinlik kiralama seçenekleri arasından seçim yapılmalıdır. Düğüne az zaman kaldı ise, hazır gelinlik modelleri tercih edilmelidir. Hazır gelinlik modellerinden seçim yapılırken, bedene uygun gelinlik bulamama ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Böyle durumlarda, vücut ölçüleri alınarak bedene uygun olacak şekilde eldeki hazır gelinlik daraltılır.

gelinlik-modelleri-3

Gelinlik kiralama düğün sonrası gelinliği saklamak istemeyen gelinlerin son dönemlerde tercih ettiği bir seçenektir.Kiralık gelinliklerde tadilat ve daraltma işlemi yapılmamaktadır. Bu nedenle kiralık gelinlik modelleri arasından farklı modeller deneyerek bedene en uygun gelinlik modeli seçilir. Gelinlik düğün sonrası gelinlik firmasına iade edilir. Kuru temizlemesi yapılan gelinliğin varsa yıpranmış yerleri onarılır ve tekrar kiralanır. Bu seçenekler arasında ülkemizde en çok özel dikim gelinlik tercih edilmektedir. Özel dikim gelinlik bire bir vücut ölçülerine göre, tamamen kişiye özel tasarlanarak dikilir. 2 ila 3 ay süren dikim süresinde istenen değişiklikler yapılır. Dikim süresinde ise 3 ya da 4 prova yapılması idealdir. İlk gelinlik provası düğünden en az 3 ay önce yapılır. Son gelinlik provası ise ayakkabı ve gelinlik aksesuarları ile düğünden bir hafta önce yapılmalıdır. Birçok gelinlik moda evi 3 ay içinde gelinlik dikimini tamamlamaktadır. Gelinlik firmasının yoğunluğuna göre bu süre artabilir.

gelinlik-modelleri-4

Özel dikim gelinlik için hangi gelinlik moda evi ile anlaşacağınız önemlidir. Zaman planlamanızı iyi yapmalısınız. Düğününüzden yaklaşık 6 ay önce gelinlik moda evi ve firmalarını araştırmaya başlamalısınız. Erken randevu almalı ve işinizi şansa bırakmamalısınız. Düğün sezonu boyunca gelinlik moda evleri ve firmaları çok yoğun çalışmaktadır. Bu dönemlerde moda evi ile iletişime geçmekte zorlanabilirsiniz. Bol bol gerçek gelinlik modelleri incelemelisiniz. Firmanın referanslarına dikkat etmelisiniz. Daha önce diktiği gelinlik modelleri size fikir verebilir. Mümkün olduğunca çok firma incelemenizde, karşılaştırma yapmanızda fayda var. Kumaş ve dikiş kalitesini beğendiğiniz gelinlik moda evleri ile yüz yüze görüşmelisiniz. Gelinlik firması seçerken bütçenize de dikkat etmelisiniz. Fiyatları karşılaştırırken, kullanılan kumaş, taş ve işçilik kalitesi gibi detaylar hakkında bilgi istemelisiniz.  Gelinlik kategorisi altında, şehrinizin en iyi gelinlik firmaları listeleyin. En iyi gelinlik firmasını seçmenizi sağlayacak bu adımların hepsini, evinizin konforunda, tek tıkla yapabilirsiniz. Modellerini beğendiğiniz gelinlik firması ile iletişime geçip, randevu alabilirsiniz.

kQ4kGsafLqbjM1JX.jpg

Gelinlik fiyatları ve fiyata dahil gelinlik aksesuarları anlaşacağınız gelinlik firmasını seçmenizde rol oynayacak unsurlardandır. 1000TL’den başlayan gelinlik fiyatları, kullanılan dantel, kumaş, taş ve inci malzemelere; gelinlik modelindeki detayların gerektirdiği işcilik yoğunluğuna bağlı olarak artar. Mesela, tül ağırlıklı prenses gelinlik modeli, ithal kumaş ve dantellerin kullanıldığı bir gelinlik modeline göre daha uygundur. Dönemsel düğün yoğunluğuna göre de fiyatlar değişir. Gelinlik modeli gelinlik aksesuarları ile ön plana çıkartılabilir. Gelinlik aksesuarı denince akla gelen ilk şey duvaktır. Duvak geleneksel aksesuar olsa da günümüzde gelinliği tamamlamak için duvak yerine gelin saçı taç ve toka gibi aksesuarlar da kullanılabiliyor.